SALON INSPIRACJI

horizontal Więc chodź pomaluj moją kuchnię
Własne mieszkanie czy dom to marzenie każdej rodziny. Wykończenie pomieszczeń, dobór odpowiednich kolorów ścian, mebli i dodatków to ekscytująca, ale także trudna praca. W wyborze barw musimy zwrócić uwagę na to, jaki charakter ma dane wnętrze i w jakim celu będzie ono wykorzystywane. Salon będzie różnił się od łazienki czy pokoju dziecinnego. Należy także przemyśleć, czy wybrane przez nas kolory będą harmonizować z dodatkami (kolorem mebli czy zasłon, oprawą okien).
 
Jednym z najważniejszych miejsc w domu jest kuchnia. To w niej spędzamy najwięcej czasu i to wokół niej skoncentrowane jest życie. Tutaj wytwarzają się smaki i zapachy, a kuchnia tętni życiem. Należy zatem zadbać o to, aby odpowiednio dobrać kolory, które umieścimy na ścianach. Barwy farb mają olbrzymi wpływ na samopoczucie domowników a ponadto pomagają również w optycznym wymodelowaniu pomieszczeń. Za ich pomocą możemy wizualnie  zmniejszyć bądź zwiększyć wnętrze.
W wyborze odpowiednich kolorów farb do ścian w kuchni (ale także do innych pomieszczeń), najlepiej kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że aż 60% powierzchni to kolor podstawowy czyli ściany i meble, 30% to kolory dodatkowe, zaś kolejne 10% to pozostałe elementy dekoracyjne. Poza tym nie możemy zapominać o zdrowym rozsądku. Jaskrawe i efektownie wyglądające kolory, mogą w dłuższej perspektywie wpływać negatywnie na nastrój osób, przebywających w danym pomieszczeniu.
Kolor ścian w kuchni, powinien być dopasowany do mebli, jakie chcemy tam umieścić. Bardzo ważna jest tu nasza wyobraźnia i gust estetyczny, ale warto również wiedzieć, że ciepłe barwy zmniejszają, a zimne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Małą i ciemną kuchnię doskonale rozświetli kolor pomarańczowy, natomiast żółty da poczucie radości i szczęścia.
W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się ekskluzywne farby ścienne w kolorze czerwonym. Chętnie wybieramy je do nowoczesnych i stylowych wnętrz. Często pytają Państwo, czy taka barwa będzie odpowiednia do kuchni. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pamiętajmy, że czerwony to kolor pobudzający i wzmagający apetyt, jednak użyty w nadmiarze, może okazać się drażniący, dlatego dobrze łączyć go z bielą, brązem bądź szarościami.
Wspomniane wyżej barwy ciepłe pasują do stylowych i tradycyjnych wystrojów wnętrz, natomiast chłodne barwy są odpowiednie zarówno do kuchni tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wśród zimnych kolorów używa się najczęściej zielonego i niebieskiego, które sprzyjają relaksacji i odświeżają pomieszczenie. Są one odpowiednie dla osób, które używają kuchni tylko do gotowania i nie spędzają w niej dużo czasu. Najszersze zastosowanie mają zaś kolory neutralne, które nigdy nie wychodzą z mody, a dzięki swojej elastyczności mogą być łączone z różnymi stylami. Zanim wybierzemy kolor, na jaki pomalujemy ściany w kuchni, dobrze się zastanówmy, bo jest to decyzja, której skutki odczuwać będziemy przez dłuższy czas. Zwróćmy również uwagę na jakość samej emulsji.Wysokiej klasy elegancka farba ścienna pozwoli dłużej cieszyć się Państwu głębią koloru. Biorać pod uwagę, że kuchnia jest pomieszczeniem w którym ściany są szczególnie narażone na brudzenie warto zastanowić się nad zastosowaniem farby z formułą ceramiczną. Jest to patent firmy Benjamin Moore - uzyskana powłoka jest szczególnie odporna na zmywanie, a nawet szorowanie z użyciem detergentów. A co przy tym bardzo ważne - farba występuje w wykończeniu matowym, co przy tak odpornej farbie jest rzeczą niespotykaną dotąd na rynku.

 


<<< powrót