SALON INSPIRACJI

horizontal Jak dopasować drzwi wewnętrzne do podłogi

Aranżacja wnętrz domu czy mieszkania to jeden z najprzyjemniejszych, ale i najtrudniejszych elementów pracy nad idealnym wyglądem naszego wymarzonego „gniazdka”. Oprócz kolorów ścian, mebli czy dodatków, bardzo ważny jest wybór podłóg i drzwi wewnętrznych. Należy pamiętać o tym, że będą nam one służyły nie przez kilka miesięcy czy rok, ale przez dużo dłuższy czas – nawet kilkanaście lat. Zatem lepiej dobrze rozważyć swoją decyzję niż później żałować.

Pierwszą zasadą, której musimy przestrzegać przy wyborze drzwi wewnętrznych, jest dopasowanie kolorystyczne. Najlepiej jeśli podłoga i drzwi są w różnych odcieniach tej samej barwy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kolory są dobrane na zasadzie harmonii a całość nie jest monotonna i nudna. Jeżeli natomiast zależy nam na różnorodności i chcemy mieszać kolory, to najlepiej zestawiać jasne z ciemnymi. Poza tym łączmy elementy w tym samym stylu, aby uniknąć chaosu i nieuporządkowania. Nowoczesność nie zawsze będzie współgrać z klasyką. Na rynku dostępnych jest niezmiernie wiele wzorów i kolorów, a zatem jest z czego wybierać – wystarczy tylko swoje wybory przemyśleć.
Wyposażając pomieszczenia i aranżując je, musimy zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze, a co mniej ważne. Jeden element będzie bardziej eksponowany niż inny. Jeśli zależy nam na zaprezentowaniu ekskluzywnych drzwi, możemy zastosować kontrasty i do jasnej podłogi, dobrać ciemne skrzydła drzwiowe. Jeżeli natomiast chcemy zwrócić uwagę na panele czy parkiet, to lepiej wybrać zbliżone odcienie, które będą się wzajemnie dopełniać (dopełnieniem będzie także kolor ścian i mebli).
Podłogi i drzwi powinny być zrobione z podobnych materiałów i podobnie wykończone. Elegancki parkiet nie będzie współgrał z okleinowymi drzwiami, a stylowe drzwi drewniane będą „gryzły się” estetycznie z nowoczesnymi panelami podłogowymi. Eklektyzm jest może ciekawy, ale tylko na chwilę. Na dłuższą metę starajmy się zachować umiar i rozwagę.
Możemy skorzystać z pomocy fachowców i wybierając podłogę czy drzwi, zestawić ze sobą odpowiednie próbki. Zastanówmy się, czy jesteśmy bardziej tradycjonalistami czy miłośnikami nowoczesności. Czy chcemy zachować elegancję czy może jednak lubimy kontrasty i ekstrawagancję. Pamiętajmy jednak, że nagromadzenie zbyt wielu ekstrawaganckich elementów w jednym pomieszczeniu może męczyć i szybko się znudzić.

 


<<< powrót