SZTUKATERIA, LISTWY PRZYPODŁOGOWE MARDOM, NMC, ORAC DECOR

horizontal Począwszy od starożytności, po renesans, barok i czasy współczesne sztukateria była wykonywana z gipsu. Obecnie coraz częściej stosuje się poliuretan, który jest doceniany z kilku względów. Po pierwsze, prezentuje się doskonale i do złudzenia przypomina dekoracje wykonane z gipsu. Po drugie, cechuje się znaczną trwałością, wytrzymałością oraz jest odporny na działanie wody i wilgoci. Po trzecie, montaż sztukaterii wykonanej z pianki poliuretanowej nie nastręcza problemów, gdyż materiał jest elastyczny i dopasowuje się do nierównych powierzchni.

Odpowiednio dobrana sztukateria może sprawić, że pomieszczenie będzie zdawać się bardziej eleganckie, luksusowe. Bogato zdobione rozety i kolumny sprawdzą się idealnie w klasycznych wnętrzach. Z kolei listwy i pilastry wpasują się w nowoczesne aranżacje. Przy przemyślanym rozmieszczeniu sztukateria możemy wpływać na optyczny odbiór wnętrza. Pilastry i kolumny sprawiają, że staje się ono wyższe, a listwy ozdobne ułożone w poziomie wydłużają je. Interesujący i atrakcyjnie prezentującym się rozwiązaniem jest montaż sztukaterii, głównie pilastrów i listew jako obramowania kominka czy też mebli.

Sztukateria może być stosowana wewnątrz budynku oraz jako zewnętrzna ozdoba elewacji. W tym przypadku można wprowadzić takie elementy dekoracyjne jak np. bonie, wsporniki, kolumny, gzymsy, listwy wokółokienne. Każdy z wymienionych rodzajów sztukaterii jest dostępny w szerokiej gamie modeli, wzorów i wymiarów. Sztukaterie zewnętrzne nie zostaną uszkodzone pod wpływem opadów deszczu, śniegu oraz niskich, minusowych temperatur.